Kúpele Bohdaneč


História :: Kúpele Bohdaneč

S myšlienkou vybudovať kúpele Bohdaneč prišiel Ján Veselý ktorý vedel o ložiskách rašeliny v okolí terajších kúpeľov. Rašelinu nechal preskúmať vo Viedni a nechal sa inšpirovať názorom ing. Františka Šantrůčka z Prahy, ktorý ju doporučil k liečbe, vďaka jej ideálnym vlastnostiam.

Prvá sezóna v kúpeľoch Bohdaneč bola zahájená v roku 1897 v miestnostiach bývalého liehovaru. Bola to budova s 3 kabínami pre mužov, 4 pre ženy, odpočivárňou pre 15 pacientov a bazénom. Hlavnou liečebnou procedúrou boli slatinské kúpele.

Už po 4 rokoch existencie kúpeľov sa Ján Veselý dostal do finančných problémov a musel kúpele v dražbe predať záložni, od ktorej ich roku 1911 kúpila obec Bohdaneč.

V roku 1913 otvorili v kúpeľoch pavilón Gočar, s krytou kolonádou, 28 izbami. Vybudovanie tejto budovy prispelo k vyššej návštevnosti.

Po prvej svetovej vojne bolo mestečko Bohdaneč prinútené predať kúpele akciovej spoločnosti Slatinné lázně v Bohdaneči u Pardubic a.s, kvôli nedostatku peňazí na prevádzku. Akciová spoločnosť neviedla kúpele dlho a v roku 1922 ich odkúpilo Ministerstvo verejných prác - teda Československý štát.

Tu nastáva rozmach kúpeľníctva kúpele sa postupne modernizovali a v roku 1930 bola otvorená nová budova - Jubilejný palác, ktorý bol postavený za pôvodným pavilónom a roku 1940 boli tieto dve budovy prepojené preskleou kolonádou.

Počas 2.sv vojny boli kúpele Bohdaneč obsadené Nemcami.

Po vojne pokračoval rozmach kúpeľov a postupne sa modernizovalo zariadenie a služby čím Bohdaneč v roku 1963 dosiahol štatút kúpeľného miesta.

Za rok 1971 sa v kúpeľoch liečilo 1993 osôb o 9 rokov neskôr to už bolo 6 445 osôb.

Posledné roky priniesli dokončenie výstavby balneoprevádzky a rekonštrukciu pavilónov Langer a Veselý.